Makramé

A makramé tulajdonképpen egy csomózásos technika, ahol semmilyen eszköz nem kell, csak a két kezünk, meg persze fonal. Már nagyanyáink is előszeretettel használták ezt a technikát mikor faliszőttest, falidíszt, viragtartót esetleg ékszert készítettek.

Ahhoz, hogy makramé díszt tudjunk készíteni, elegendő néhány csomót megtanulni, később ezeket fogjuk variálni. Legfontosabb csomók a laposcsomó, spirálcsomó, sorcsomó és tudnunk kell még a fonalak felhurkolását, illetve a végek biztos megcsomózását virágtartó, ékszer esetén. Ha ezeket valamennyire már kapizsgáljuk, akkor el is kezdhetjük a munkát, hiszen gyakorlat teszi az összes mestert!

Szerezzünk be még néhány kiegészítőt, attól függően, hogy mit készítünk. Kereshetünk folyóparton szép rusztikus ágat, amire falidísz készítünk, vagy webshopunkon találhatsz kulcskarikát, karabínereket, amikből kulcstartókat csomózhatsz. Vagy válassz fakarikát, golyókat virágtartóhoz, esetleg fülbevaló alapokat, nagy fém karikákat, ennek a nagyszerű technikának csak a képzeletünk szabhat határt.

Oldalunkon rengeteg féle makramé fonalat találtok

Fonalválasztásnál lényeges szempont, hogy az anyag strapabíró legyen, ezért inkább a pamut sodrott fonalakat ajánljuk, de használhatóak még különböző összetételű zsinórfonalak, mint pl. a Splendid, Bobbiny, Inda, Braidy fonalai. Minél vastagabb egy fonal, az abból készült termékünk annál nagyobb lesz. Különböző tulajdonságú fonalak különbözőképpen viselkednek.

A sima sodrású makramé fonalak szépen kifésülhetőek, ezért ha a díszünk végén ilyen textúrát akarunk látni, ezt a típust válasszuk. A sodrott kötélfonalat is ki tudjuk fésülni, de sodrása miatt lesz egy kis rusztikus hatása, így szépen tud mutatni akkor is, ha csak a sodrást bontjuk szét. A zsinórfonalak szövésüknek köszönhetően nem bonthatóak szét.

Inspiráció

Méret és típus különbségek Bobbiny fonalakból

Makramé virágtartó sodrott fonalból kifésülve

Virágtartó 9mm-es kötélfonalból

Fonalak makraméhoz